Wyniki

Znaleziono 25 wyników wyszukiwania hasła: rynek

Joanna Franaszek (2022/1, Artykuły, s. 94)

Wybór kierunku studiów: sygnalizacja, niedopasowania i przesunięcia równowagi

W artykule autorka rozszerza klasyczny model sygnalizacji na rynku pracy przez edukację, dodając do niego wybór kierunku studiów. W części teoretycznej badany jest model z nieprzeliczalną przestrzenią typów jednostek i dyskretną przestrzenią wyborów, które tu są interpretowane jako dziedziny studiów. W drugiej części autorka przedstawia proste ćwiczenie numeryczne ilustrujące, jak zmiany (...)


Janusz Bilski (2021/6, Miscellanea, s. 799)

Plany reformy strefy euro – analiza porównawcza

Celem artykułu jest analiza, ocena i porównanie wybranych projektów reform strefy euro. Koncepcje przebudowy unii walutowej zostały tu podzielone na dwie grupy. Grupa pierwsza, reprezentowana przez „klasyków”, obejmuje metody integracji zaproponowane przez teorię optymalnego obszaru walutowego. Oznacza to szerokie wykorzystanie mechanizmów rynku w zarządzaniu strefą euro, co wiąże się ze (...)


Bartłomiej Lisicki (2021/3, Artykuły, s. 397)

Utrata wartości aktywów a kształtowanie kursów akcji polskich spółek sektora energetycznego

Celem niniejszego opracowania była próba określenia wpływu pojawiających się w latach 2013–2018 odpisów z tytułu utraty wartości aktywów na wycenę rynkową emitentów notowanych na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych w subindeksie sektorowym WIG-Energia w krótkim horyzoncie czasu. Wykorzystano w tym celu metodykę analizy zdarzeń. Metoda bazująca na nadwyżkowych stopach zwrotu pozwala (...)


Dagmara Nikulin, Małgorzata Gawrycka (2021/1, Artykuły, s. 118)

Wdrażanie koncepcji „flexicurity” w wybranych krajach europy środkowo-wschodniej

Kraje EŚW muszą wypracować swoje własne polityki „flexicurity” (czyli elastyczności zatrudnienia połączonej z zabezpieczeniem socjalnym pracowników), biorąc pod uwagę wytyczne ogólnej polityki zatrudnienia, tradycje kulturowe i poziom rozwoju społeczno-gospodarczego. Celem artykułu jest zbadanie i ocena realizacji koncepcji „flexicurity” w tych krajach na podstawie przyjętego zestawu (...)


Anna Mijal (2020/6, Artykuły, s. 812)

Zarządzanie strategiczne akademickim kształceniem ekonomistów w kontekście oczekiwań studentów i wymagań zmieniającego się rynku pracy

Kultura i edukacja ekonomiczna były tematem jednej z sesji panelowych X Kongresu Ekonomistów Polskich, który odbył się w listopadzie 2019 r. W nowej klasyfikacji dziedzin i dyscyplin naukowych wprowadzonej w Polsce w 2018 r. nie uwzględniono kategorii nauki ekonomiczne. Rodzi to pytanie o identyfikację kierunków i profili kształcenia ekonomicznego na poziomie wyższym, wpływając zarazem na (...)


Łukasz Hardt (2020/2, Artykuły, s. 253)

Utylitaryzm, deontologia i etyka cnót: zbieżne czy przeciwstawne fundamenty etyczne ekonomii?

Ekonomia neoklasyczna oparta jest na klasycznym utylitaryzmie – o wartości czynu (również dotyczącego konsumpcji dóbr) decyduje uzyskiwana z niego użyteczność. Z powodu wyboru tego fundamentu etycznego ekonomia jest często krytykowana. Głosy krytyki płyną m.in. od tych badaczy, którzy preferują etykę cnót. Twierdzą oni, że rynek działa na podstawie instrumentalnej racjonalności i (...)


Zbigniew Madej (2020/1, Artykuły, s. 7)

Kolejna korekta czy koniec globalizacji?

Artykuł zawiera rozważania nad historyczną ewolucją globalizacji w kontekście rywalizacji dwóch koncepcji organizacji gospodarki: opcji propaństwowej i opcji prorynkowej. Autor przyjął założenie, że globalizacja jest trwałą cechą ludzkich dążeń. Na początku czasów nowożytnych tendencja ta splotła się z przemienną dominacją opcji propaństwowych oraz prorynkowych i w takiej postaci występuje (...)


Karolina Goraus-Tańska, Marta Towalewska (2019/5, Artykuły, s. 515)

Zróżnicowanie wynagrodzeń w Polsce ze względu na formę zatrudnienia

Artykuł porównuje stosowane w Polsce formy zatrudnienia i bada występujące pomiędzy nimi różnice wynagrodzenia. W pierwszej części omówiona jest literatura dotycząca dualności rynku pracy i niestandardowych form zatrudnienia. W części drugiej opisane zostały występujące na polskim rynku pracy rodzaje umów oraz skala ich stosowania; porównano również udział niestandardowych form zatrudnienia (...)


Marek Rocki (2019/3, Miscellanea, s. 343)

Ranking polskich uczelni według ekonomicznych losów absolwentów

Artykuł przedstawia rankingi uczelni wyższych w Polsce pod względem pozycji ich absolwentów na rynku pracy. Dwa podstawowe kryteria oceny to szanse zatrudnienia i względny poziom zarobków. Podstawą badania były dane zgromadzone w narodowym systemie monitorowania losów absolwentów szkół wyższych (ELA). Dane te, w rozbiciu na poziomy i rodzaje studiów, pokazują, że najmocniejszą pozycję na (...)


Paweł Strawiński, Aleksandra Majchrowska, Paulina Broniatowska (2018/1, Artykuły, s. 25) OPEN ACCESS

Zwrot płacowy z wykształcenia w Polsce

Celem artykułu było przeanalizowanie zmian w premii płacowej uzyskiwanej przez pracowników z tytułu wykształcenia w Polsce w latach 1995–2013. W okresie tym nastąpiły duże zmiany w strukturze zatrudnienia rozpatrywanej według poziomu i typu wykształcenia. Udział pracowników z wyższym wykształceniem znacznie wzrósł, a udział pracowników z podstawowym wykształceniem zawodowym znacznie zmalał (...)


Jagoda Anna Kaszowska, Juan Luis Santos (2017/4, Artykuły, s. 369) OPEN ACCESS

Rola percepcji ryzyka i niepewności w ocenie ryzyka systemowego. Podejście symulacyjne ABM

Przedmiotem rozważań w artykule jest rola percepcji ryzyka i niepewności w kształtowaniu się ryzyka systemowego. Autorzy zwracają uwagę na czynniki wpływające na sposób postrzegania ryzyka przez instytucje finansowe („percepcję ryzyka”) oraz na tworzenie się wyobrażeń, jakie mogą mieć instytucje finansowe o tym, w jaki sposób są postrzegane przez inne podmioty finansowe i gospodarcze (...)


Aleksander Panasiuk (2016/5, Miscellanea, s. 752)

Asymetria informacji na rynku turystycznym

W klasycznym ujęciu asymetria informacji dotyczy relacji pomiędzy sprzedającymi i kupującymi na określonym rynku. Przewaga informacji po jednej ze stron rynku może prowadzić do sytuacji, w których nie dochodzi do transakcji lub w której jedna ze stron ocenia zawartą transakcję jako nie w pełni korzystną. Współczesny rynek, obok typowych transakcji kupna-sprzedaży, obejmuje także oferty oraz (...)


Justyna Witkowska, Aušrinė Lakštutienė (2015/3, Miscellanea, s. 369)

Rynek ubezpieczeniowy w Polsce i na Litwie – analiza porównawcza

W artykule przedstawiono porównawczą analizę rozwoju rynku ubezpieczeniowego w Polsce i na Litwie w okresie 2001–2011. Analiza uwzględnia najważniejsze wskaźniki charakteryzujące rynek ubezpieczeniowy, takie jak: liczba ubezpieczycieli, liczba zawartych polis i ich ceny, suma płaconych składek ubezpieczeniowych, suma wypłacanych odszkodowań i świadczeń itp., oraz różne wskaźniki względne. W (...)


Łukasz Skowron, Stanisław Skowron, Marcin Gąsior (2015/3, Miscellanea, s. 351)

Atrakcyjność rynku sąsiada w opiniach środowisk biznesowych Polski i Ukrainy

W artykule przedstawiono wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród środowisk biznesowych obszaru przygranicznego Polski i Ukrainy odnośnie do ich wzajemnych opinii o rynku sąsiada. Menedżerowie wyższego szczebla oraz przedsiębiorcy polskich firm z województwa lubelskiego oceniali rynek ukraiński (413 respondentów). Analogicznie ich ukraińscy odpowiednicy z obwodu wołyńskiego oceniali (...)


Stanisław Cichocki, Aleksandra Wrzosek (2015/2, Miscellanea, s. 243)

Determinanty oczekiwanych wynagrodzeń studentów kierunków ekonomicznych na przykładzie wybranych uczelni warszawskich

Każda osoba w pewnym momencie jest zmuszona do podjęcia decyzji o kontynuacji edukacji lub wejściu na rynek pracy. Decyzja dotycząca kontynuacji nauki jest powiązana ze zwiększeniem szans na zatrudnienie i oczekiwaniem wyższych zarobków. Jednak w rzeczywistości empiryczna wiedza na temat czynników wpływających na oczekiwane zarobki jest nikła. Przedstawione w artykule badanie opiera się na (...)


Izabela Bludnik (2014/1, Artykuły, s. 27)

Racjonowanie kredytu w ujęciu neokeynesizmu i postkeynesizmu

Zarówno neokeynesizm jak i postkeynesizm od wielu lat starają się zgłębić problem racjonowania kredytu, który oznacza, że rynek nie zaspokaja w pełni zgłaszanego przez prywatne podmioty popytu na pieniądz. Każde z podejść oferuje oryginalny wkład w analizę zachowań na rynkach finansowych, ale jednocześnie dokonania te oparte są na diametralnie odmiennych podstawach analitycznych. Wizja (...)


Eulalia Skawińska (2013/6, Recenzje i omówienia, s. 845)

Polski rynek usług transportowych. Funkcjonowanie - Przemiany - Rozwój, red. D. Rucińska


Marian Gorynia, Katarzyna Mroczek (2013/2, Artykuły, s. 201)

Koszty transakcyjne jako determinanta formy zagranicznej ekspansji przedsiębiorstwa

W artykule przedstawiane są możliwości wykorzystania teorii kosztów transakcyjnych należącej do nowej ekonomii instytucjonalnej do wyboru formy ekspansji zagranicznej przedsiębiorstwa. Głównym celem opracowania jest identyfikacja koncepcji prezentujących zależności między kosztami transakcyjnymi a formami zagranicznej ekspansji przedsiębiorstwa, a także krytyczna ocena tych koncepcji (...)


Bogusław Fiedor (2013/2, Artykuły, s. 183)

Błędy rynku a błędy państwa - regulacja rynkowa versus regulacja publiczna

Artykuł rozpoczyna się od sformułowania dychotomii instytucjonalnej: niedoskonały rynek versus niedoskonałe państwo i w - w konsekwencji - przyjęcia założenia o powszechnej współzależności błędów rynku i błędów państwa. W zgodności z fundamentalną neoklasyczną przesłanką, celem regulacji publicznej nie jest zastępowanie rynku, lecz jego szeroko rozumiane usprawnianie w zakresie funkcji (...)


Urszula Ziarko-Siwek (2013/1, Artykuły, s. 71)

Efekt ogłoszeń jako wyraz przejrzystości polityki pieniężnej

Artykuł ma na celu przedstawienie wyników badań dotyczących efektu ogłoszeń na rynku polskim w zakresie decyzji podejmowanych i ogłaszanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Przeprowadzona analiza obejmowała okres od 1999 roku, kiedy to wdrożono w Polsce strategię BCI oraz zaczęto przywiązywać coraz większą uwagę do prowadzenia odpowiedniej polityki komunikacyjnej pomiędzy bankiem centralnym (...)


Andrzej Sopoćko (2012/4, Artykuły, s. 449)

Gra finansowa – stagnacja czy wzrost bogatego świata?

Przepływy na rynku finansowym nabrały niespotykanego dotąd tempa, sam zaś rynek finansowy wyzwolił się w istotnej części z ram narzucanych mu przez narodowe władze monetarne. Powstał globalny system gry o niskiej podatności na regulacje zewnętrzne. Dawna skuteczność operacji na stopach referencyjnych i bazie monetarnej należy już do przeszłości. Co gorsze, teoria nie jest w stanie (...)


Jan M. Fijor (2012/2, Eseje, s. 253)

Czy rynek naprawdę jest zawodny?


Eugeniusz Kwiatkowski (2011/1, Artykuły, s. 37)

Kryzys globalny a rynek pracy w Polsce i innych krajach Grupy Wyszehradzkiej

Przedmiotem opracowania są tendencje występujące na rynku pracy w Polsce i pozostałych krajach Grupy Wyszehradzkiej w okresie globalnego kryzysu lat 2007-2009. W szczególności uwaga skierowana jest na zmiany wskaźników zatrudnienia i stóp bezrobocia. Celem analizy jest określenie skali zmian stóp bezrobocia oraz poziomów i wskaźników zatrudnienia w reakcji na globalny kryzys w badanych (...)


Andrzej Czyżewski, Sebastian Stępień (2009/4, Artykuły, s. 431)

Zmiany mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej UE a oczekiwania Polski

Zakończony w listopadzie 2008 r. średniookresowy przegląd Wspólnej Polityki Rolnej UE, tzw. „Health Check” zawiera wiele rozwiązań związanych z dalszym funkcjonowaniem WPR, których celem ma być uporządkowanie i uproszczenie mechanizmów wsparcia rolnictwa unijnego. Głównym celem artykułu jest zaprezentowanie podstawowych kierunków zmian mechanizmów wparcia rolnictwa UE, uzgodnionych w ramach (...)


Ewa Gałecka (2008/3, Miscellanea, s. 399)

Hiszpański rynek pracy w Unii Europejskiej




....